Basur Bitkisel Tedavi Basur Nasıl Tedavi Edilir?
24 Haziran 2024

Basur Bitkisel Tedavi Basur Nasıl Tedavi Edilir?

Basur Bitkisel Tedavi

Basur tedavisinde tıbbi yöntemlerin uygulanması esastır. Ancak bitkisel tedavi seçenekleri destekleyici olarak kullanılabilir. Hemoroid olarak da bilinen basur, bağırsakta şişmiş ve iltihaplanmış damarların neden olduğu bir sorundur. Toplumda yaygın olarak görülmektedir. Basur sebepleri arasında kabızlık ilk sıralarda yer alır. Kabızlık yüzünden ıkınmak, bölgedeki baskının artmasına ve kaşıntı nedeniyle şişme ve iltihap oluşmasına yol açar. Sürekli oturanlarda, kabızlık çekenlerde, ağır yük taşıyanlarda, tuvalette uzun süre oturanlarda, genetik yatkınlık olanlarda ve yaşın 50 ve üzerinde olması durumunda basur riski artar. Hastalara uygulanan ilaç ve cerrahi tedavilerden olumlu yanıt alınabilir. Bitkisel tedavi seçenekleri de hastaların yaşam kalitesini artırarak, daha rahat etmelerini sağlar.

Basur Bitkisel Tedavi Önerileri

Çoban Çantası Kürü: Bu kürü hazırlamak için 4 tatlı kaşığı çoban çantasını 4 su bardağı suya karıştırın. Bunu en az 8-9 saat bekleterek, aynı gün içinde tüketin. Eğer çoban çantasını aynı oranda suyun içinde kaynatır ve ılıtırsanız, bununla basurların yıkanması da kişiyi rahatlatır.

Semizotu Kürü: Semizotunu kaynar suyun buharında lapa haline getirin. Bu lapayı basur üzerine ılık şekilde koyun. 15-20 dakika bekletirseniz basur nedeniyle oluşan sızlama kesilecektir.

Siyah Üzüm Yaprağı Kürü: Birkaç tane siyah üzüm yaprağını 1 su bardağı sıcak suda demleyin. Gün içinde 2 bardak bu kürden içerseniz basur yüzünden yaşanan sıkıntılar azalır.

Zeytinyağı Kürü: Saf zeytinyağını hafif ısıtarak aç karnına yaklaşık 50 ml kadar içerseniz hem bağırsakların yumuşamasına hem de kabızlık yüzünden yaşanan basur sorununda dışkılamanın kolaylaşmasını sağlar. Bu kürü 2-3 gün süreyle uygulayabilirsiniz.

At Kestanesi Kürü: At kestanesinin kabukları basur bitkisel tedavi alanında oldukça faydalı maddeler içerir. Bunun basur tedavisinde kullanılması için çayını demlemelisiniz. Bunu basur üzerine haricen kullanarak oldukça rahatlayabilirsiniz.

Maydanoz Kürü: Her an elinizin altındaki bu bitkiyi basur tedavisinde kullanabilirsiniz. İnce doğranmış maydanozu 1 su bardağı suda 5-10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra da en az 20 dakika demleyin. Bunu basur oluşumlarını yıkamak için kullanın. Düzenli olarak kullanıldığında oldukça faydalıdır.

Patlıcan Kürü: Patlıcanların baş kısımlarındaki etli bölüm basur bitkisel tedavi alanında harika sonuçlar veriyor. Patlıcanın etli kısımlarını ayıklayın. Bunları suyun içinde kaynatarak, gün içinde sabah ve akşam için. Aynı zamanda bununla basuru yıkayabilir, oturma banyosu yapabilirsiniz.

Aloe Vera: Bu bitkinin yara iyileştirme ve sıkılaştırma etkisi vardır. Basur için haricen kullanılabilir. Bunu içerseniz ishal etkisi gösterir. Ancak uzmanlar tarafından hazırlanırsa, günde 3 defa içilerek kullanılabilir. Güçlü laksatif etkileri bulunduğu için, bilinçsizce kullanımdan sakınılmalıdır. Bu nedenle evde aloe vera çayı hazırlamayın.

Kușburnu: Bu bitki kaynatılarak lapa haline getirilir. Ilınınca makatta basur üzerine koyabilirsiniz. Bu şekilde 20 dakika kadar bekletildikten sonra basur ılık suyla yıkanır. Kușburnu ısırgan, biberiye ve papatya ile karıştırılarak çay gibi demlenirse, bununla oturma banyosu da yapabilirsiniz. Basur nedeniyle yaşanan sıkıntıların hafiflemesini sağlar.

Papatya: 2-3 gram kuru papatyayı 1 su bardağı sıcak suda demleyerek, basuru yıkayabilirsiniz. Her gün yapıldığı takdirde basur oluşumuna neden olan iltihap için iyi gelir.

Kırmızı Pancar: Kaynatılarak lapa haline getirilen kırmızı lahana basur üzerinde bekletilir.

Keçiboynuzu: Bunu her gün düzenli olarak tüketmek, basurun verdiği acının hafiflemesini ve damardaki şişliğin azalmasını sağlar.

Basur bitkisel tedavi alanında çok sayıda seçenek vardır. Bunlar arasında:
  • Ezilerek tüketilecek marul tohumu
  • Sarımsak ve üzüm çekirdeğinin birlikte dövülüp lapa şeklinde haricen kullanımı
  • Toz şeklindeki meşe kabuğundan hazırlanan merhem
  • Çiğ patates
  • Tere suyu gibi şifalı uygulamalar
Bitkisel tedavi yöntemlerinin yanı sıra, beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri de basur tedavisinde önemli bir rol oynar. Lif yönünden zengin gıdalar tüketmek, bol su içmek ve düzenli egzersiz yapmak kabızlığı önleyerek basur riskini azaltır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Görker

30 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba. Sağlık problemi açısından olumsuz yönleriyle bilinen basur, gündelik hayatta kişileri oldukça rahatsız etmektedir. Bunun için hastaneye gitmeden doğal yöntemlerle Yani bitkisel tedavi ile bu tür rahatsızlıktan kurtulmak mümkün müdür?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Rafet

Geçmiş olsun. Basur tedavisinde ilaçlar ve kremlerin yanında bitkisel tedavi yöntemleri de bulunur. Bir demet ısırgan otunu kaynar suda lapa haline gelecek şekilde kaynatın. Daha sonra dinlenmeye bırakın. Belli bir süre sonra tülbente sararak makata koyarak bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu yöntemle kısa süre içerisinde basur probleminden kurtulabilirsiniz.

2. Cevap
cevap

Kaviy

İyi günler basur gerçekten sıkıntılı bir hastalık. Evet bitkisel çözümleri vardır yazımızda belirttiğimiz gibi kürler ve çaylar bu soruna çözüm olabilir, ancak basuru ilerlemiş olan hastaların ağrısını zayıflatır sadece diğerlerinki gibi geçirmez. Özellikle maydanoz kürü ve papatya çayı en etkililerindendir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nevralji Tedavisi Nevralji Nasıl Tedavi Edilir?

Nevralji Tedavisi Nevralji Nasıl Tedavi Edilir?

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Apandisit Tedavisi Apandisit Nasıl Tedavi Edilir?

Apandisit Tedavisi Apandisit Nasıl Tedavi Edilir?

Hıv Tedavisi Hıv Nasıl Tedavi Edilir?

Hıv Tedavisi Hıv Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Kireçlenme Bitkisel Tedavi

Kireçlenme Bitkisel Tedavi

Güncel

Manuel Tedavinin Tarihçesi

Manuel Tedavinin Tarihçesi

Güncel

Gen Tedavisi Gen Nasıl Tedavi Edilir?

Gen Tedavisi Gen Nasıl Tedavi Edilir?