Miyop Tedavisi Miyop Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Miyop Tedavisi Miyop Nasıl Tedavi Edilir?

Miyop Tedavisi, Miyop bir göz kusurudur, miyop kusuru olan gözlerde uzak cisimlerden gelen ışınlar retinanın önünde odaklanır. Bunun sonucunda uzaktaki cisimler bulanık görünür, cisim yaklaştıkça görüntü netleşir. Bunu daha iyi anlamak için refraksiyondan bahsetmek uygun olacaktır. Işık bombeli ve saydam bir yüzeye çarptığında kırılmaya uğrar bu kırılmaya refraksiyon adı verilir. Gözün iki ana kırıcı parçası vardır. Işık korneadan göze girer ve iç merceğe doğru yol alır. İç mercek ikinci kırıcı ortamdır ve odaklanmanın tam retina üzerinde olması için bir ince ayar mekanizmasına sahiptir. Eğer ışık tam olarak retina bölgesine odaklanmaz ise odaklanma türüne bağlı olarak miyop, hipermetrop veya astigmatik sorunlar oluşur. Bu sorunların tümüne refraksiyon problemleri ya da kırılma kusurları adı verilir. Miyop doğuştan olabildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Çok yakın mesafeden televizyon izlemek, gözleri dinlendirmeden okuma yapmak ve güneşe doğrudan bakmak gibi davranışlar miyop başlangıcına sebep olabilir.


Miyop tedavisi nasıl yapılır?


Gözlük Tedavisi: Hekimler bu göz kusurunun tedavisinde genellikle gözlük tavsiye eder. Gözlük hekim tarafından detaylı muayene edildikten sonra reçete şeklinde verilir. Günümüzde kullanılan yöntem elektronik reçete yöntemidir. Hasta tc kimlik numarası ile yetkili gözlükçülerden gözlüğünü temin edebilir.

Lens Tedavisi: Gözlükten memnun olmayan ya da estetik bulmayan kişilerde diğer yöntemler düşünülebilir. Örneğin kontakt lens gözlüğe göre çok daha dikkatli kullanılması gereken bir yöntemdir. Lensler mutlaka düzenli ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Göz kuruluğu ve hijyen açısından kontakt lens kullanımı oldukça risklidir.

Lazer Tedavisi: Miyop hastalığının kalıcı olarak tedavisi için excimer laser-wawefront yöntemi de seçeneklerden biridir. Bu yöntem ile lazer ışıkları kullanılarak kornea yeniden şekillendirilir. Bu sayede refraksiyon sorunu ortadan kaldırılır kişi gözlük ve kontakt lens kullanmak zorunda kalmaz. Bu tedavi yöntemini kullanabilecek olan hastalar 18 yaşından büyük ve son 12 ay içinde göz numaralarında anlamlı bir artış olmaması gerekir. Herhangi bir göz hastalığı, diyabet ve hamile bayanlar excimer laser-wawefront yöntemi ile tedavi olamazlar.

Miyop Olmamak İçin Yapılması Gerekenler: Miyop günümüzde çok yaygın görülen bir göz kusurudur ve hekimlerin bir kısmı miyop hastalığının yapılan bazı yanlış davranışların sonucunda ortaya çıktığını söylemektedir. Özellikle yazı 30-40 cm'den daha fazla yakından okunmamalı, gözlerimizi aşırı ışıktan korumalıyız. Televizyon 3-4 metreden daha yakından izlenmemelidir. Her 45-55 dakika okumadan yaptıktan sonra 10-15 dakika kadar gözlerimizi dinlendirmeliyiz.

Miyop Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Hormon Tedavisi Hormon Nasıl Tedavi Edilir?

Hormon Tedavisi Hormon Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Akciğer Su Toplaması Tedavisi

Akciğer Su Toplaması Tedavisi

Manuel Tedavinin Tarihçesi

Manuel Tedavinin Tarihçesi

Sıtma Tedavisi Sıtma Nasıl Tedavi Edilir?

Sıtma Tedavisi Sıtma Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte Kanal Tedavisi

Hamilelikte Kanal Tedavisi

Karaciğerde Kist Tedavisi

Karaciğerde Kist Tedavisi

Hamilelikte Öksürük Tedavisi

Hamilelikte Öksürük Tedavisi

Şaşılık Tedavisi Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir?

Şaşılık Tedavisi Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir?