İyot Tedavisi İyot Nasıl Tedavi Edilir?
08 Temmuz 2024

İyot Tedavisi İyot Nasıl Tedavi Edilir?

İyot Tedavisi

Halk dilinde "atom tedavisi" olarak bilinen iyot tedavisi, tiroit kanseri ameliyatından sonra uygulanmaktadır. Bu tedaviyi alacak olan hastalar, ameliyattan hemen sonra belirlenir veya cerrahi operasyondan yaklaşık 3-4 hafta sonra iyot tedavisi uygulanır.

İyot Tedavisi Uygulama Durumları

Eğer tümör çapı 1 cm'den küçükse total tiroidektomi ameliyatı yeterli olabilir. Ancak, tümör çapı 1 cm'den küçük olmasına rağmen metastaz saptanmışsa, kapsül invazyonu mevcutsa, daha önce özellikle boyun bölgesinde radyasyon aldıysa veya kötü huylu hücre tipindeyse iyot tedavisi uygulanabilir.

İyot Tedavisi Hazırlık

İyot tedavisi hazırlık aşamaları, nükleer tıp doktoru tarafından hastaya uygun bir biçimde planlanmalı ve hastayla detaylı bir şekilde görüşülmelidir. Tedavi sonrasında hastanın uzun bir süre hipotiroidide kalması planlanarak hastanın konforu arttırılmalıdır. Bazı hastalarda geçici bulantı, nadiren kusma, tükürük bezlerinde hassasiyet veya ileride tükürük azalması görülebilir.

Hastanın çevresinde radyasyon yaymaması için hastane, iyot tedavisi için özel olarak hazırlanmış odalarda yatması gerekmektedir. Ağız yoluyla alınan iyodun önemli bir kısmı tiroit bezi tarafından tutulmaktadır.

Hamilelikte İyot Tedavisi

Gebe kalmayı planlayan hastalar öncelikle hekimiyle görüşmelidir. Emziren anneler için iyot tedavisi, emzirmeyi kestikten sonra uygulanabilir. İyot içeren ilaç kullanan veya iyotlu maddelerle film çekilmiş hastalara kesinlikle iyot tedavisi uygulanamaz.

Tedaviden sonra yatak odasında sadece kendisi kalmalıdır. Radyoaktif madde ağızdan kapsül şeklinde hastaya verilir. Tedavi sırasında ziyaretçi kabul edilemez, hastanın ihtiyaçları sağlık personelinin kontrolünde temin edilmelidir. Hasta taburcu olduktan sonra çevresindeki tüm kişiler gereksiz ışınlanmadan korunmak için bazı kurallara uymak zorundadır.

İyot Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hastanın belirli bir süre hipotiroidi durumunda kalması gerekebilir.
  • Tedavi süresince ve sonrasında belirli diyet kısıtlamalarına uyulmalıdır.
  • Hastanın çevresindeki kişiler radyasyon koruma kurallarına uymalıdır.
  • Hastanın özel odada izolasyonu sağlanmalıdır.

Ekstra Bilgiler

İyot tedavisinin etkinliği, hastanın bireysel özelliklerine ve tümörün özelliklerine bağlıdır. Tedavi öncesinde ve sonrasında hastanın düzenli olarak takip edilmesi, başarılı bir tedavi süreci için önemlidir. Ayrıca, tedavi sırasında ve sonrasında hastanın ruhsal ve fiziksel sağlığını desteklemek amacıyla danışmanlık hizmetleri de sunulabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kas Romatizması Tedavisi

Kas Romatizması Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Nöral Tedavi Nasıl Tedavi Edilir?

Nöral Tedavi Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Düşük Ayak Nasıl Tedavi Edilir?

Düşük Ayak Nasıl Tedavi Edilir?