Baş Ağrısı Tedavisi Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Baş Ağrısı Tedavisi Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Baş ağrısı tedavisi, baş ve boyun bölgesindeki kas, çene eklemi, damar ve saçlı derinden kaynaklanabilir. Bu bölgedeki kaslardaki spazm, damarlarda genişleme ve saçlı derideki gerilmeler ağrıya sebebiyet verir. Beynin kendisinin ağrı duyusu yoktur. Baş ağrısı çektiğimizde başımız ağrıyor görünür gibi olsa da çevresinden kaynaklanıyor olabilir.


Bağ ağrısı tedavisi ve yöntemleri nelerdir?


Baş ağrısıyla savaşırken mümkünse ilaç kullanmamaya ya da olabildiğince geç ilaç almaya çalışmalıyız. Baş ağrısını yenmek için doğal yöntemleri denemeliyiz. Gevşeme hareketleri, masajlar ve bitki kürleri en etkili yöntemler arasındadır.

Çok önemli: Ağrı ne derecede ve nasıl ortaya çıkarsa çıksın onu ciddiye almalıyız. Bunun vücudunuzdan gelen bir işaret olduğu ve bir şeylerin eksikliğini haber verdiğini unutmamak gerekir. Bu eksiklik sadece kısa bir süre dinlenmek bile olsa önemsemez ve hayatımıza aynı şekilde devam edersek baş ağrısı ciddi bir hal alır.

Serinletici kompres: Bir bezi soğuk suyla hafifçe ıslatıp ve üzerine 2 damla nane yağı damlattıktan sonra, 15 dakika kadar ağrıyan bölgenin üzerinde tutmalıyız ya da bezi kullanmadan sadece nane yağını da ağrıyan bölgeye damlatmak ağrıya iyi gelebilir.

Gevşeme: Gerilimden uzak bir şekilde dinlenmeye çalışmalıyız. Odamızı iyice havalandırarak, ardından tüm ışıkları kapatmalıyız. Gürültüden olabildiğince uzaklaşarak sessiz, sedasız ve karanlık odamızda yoga yaparak gevşeyebiliriz.

Dayanıklı midelere: Acı kahveye bir iki damla taze limon suyu damlatıktan sonra karıştıralım. Her ne kadar kötü bir tadı olsa bile büyük ihtimalle ağrımızın geçmesinde faydalı olacaktır.

Masaj: Her iki kulak memenmizi de iyice ovmalıyız. İşaret ve baş parmağı ile burun deliklerinin üzerinden başlayarak göz kenarlarına kadar cildi gerdikten sonra masaj uygulaması başlatmalıyız.

Ayak banyosu: 35 derece sıcak suda ayaklarımızı dinlenndirmeliyiz. Ayaklarınızı suda 5-6 dakika kadar tutup ve ardından su ılık olana kadar soğuk su eklemeliyiz. Ayak banyosundan sonra yün çoraplar giyip, en az 20-25 dakika kadar dinlenmek üzere yatmalıyız.

Baş Ağrısı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Eklem Romatizması Tedavisi

Eklem Romatizması Tedavisi

Haber Bülteni