Kas Romatizması Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kas Romatizması Tedavisi

Kas romatizması tedavisi: İnsan vücudunda hassas sayılan 18 bölgesinden yaklaşık 11 bölgesinde kas romatizması görülmektedir. Bu noktalarda bulunan kaslar ve fibrozis dokuların iltihaplanması sonucu kas romatizması ortaya çıkar. Genellikle sırt üst bölgesinde, göğsün üst bölgesinde, boyun, bel bölgesinde, dizlerde, dirseklerde, kaça ve baldır bölgelerinde kas romatizması oluşur. Zonklama, bıçak gibi keskin ağrılar, uyuşma ve yanma hissi gibi durumlar kas romatizması belirtileridir.

Kas romatizmasının neden geliştiği tespit edilememiştir. Yapılan araştırmalar ışığında bazı teoriler öne çıkmıştır. Bunlar, uyku bozukluğu, kas ve kas işlevlerinde bozukluk, sinir sistemi ve hormonal sistem bozukluğu, ağrı algılama bozukluğu gibi durumlardan kas romatizmasının oluşmasında etken olduğu düşünülmektedir.


Kas romatizması nasıl teşhis edilir?


Kas romatizması hastalığına teşhis konması kolay değildir; çünkü kas romatizmasına özgü laboratuvar testi yoktur. Belirtiler başka bir hastalıklardan da olabilir. Hasta Uzman doktorlar tarafından dikkatli biçimde muayene edilmelidir. Gerekli olursa biokimya ve kan tahlili yapılabilir.

Bütün hastalıkta olduğu gibi kişinin bilgilendirilmesi ve eğitimi önemlidir. Hastalığın tedavi süreci uzun sürebilir. Rahatsızlıklarda belirgin bir düzelme olana kadar takibi dikkatli yapılmalıdır. Kas romatizmasının tedavisinin temeli ilaç ve fizik tedavisidir. Hasta, tedavinin uzun süreli bir süreç olacağı, şikâyetlerinin birdenbire ortadan kalmayacağı gibi durumlar hakkında bilgilendirilmelidir.


Kas romatizmasına ilaç ile tedavi nasıl yapılır?


Ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, antidepresanlar, uyku düzenleyici ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçların yanında magnezyum tedavileri de uygulanabilmektedir. Son zamanlarda hekimler arasında antioksidan özelliği olan vitaminlerinde bu hastalıkta yararlı olabileceği görüşü hakimdir. Uzman hekimlerce uygulanan tetik nokta enjeksiyonları hastalıkta oldukça etkilidir.

Fizik tedavi uygulamalarında ise derin ısıtıcılar, sıcak paketler ve ağrı kesici özelliği olan elektriksel stimülasyon uygulamalarıyla olumlu sonuçlar alınmaktadır. Kas romatizmasında egzersiz en önemli tedavi ve korunma yöntemidir. Yürüyüş, bisiklete binme, gevşeme ve germe egzersizleri ve yüzme oldukça etkilidir. Kaslardaki gerginliklerin azaltılmasında masaj ve basınç teknikleri olumlu etkiler sağlar. Hastalara kendilerini fazla zorlamamaları ve molalı çalışmaları önerilmektedir.

Kas Romatizması Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Eti Kanaması Tedavisi

Diş Eti Kanaması Tedavisi

Çocuklarda Kekemelik Tedavisi

Çocuklarda Kekemelik Tedavisi

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Güncel

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavi

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavi

Güncel

Manuel Tedavinin Tarihçesi

Manuel Tedavinin Tarihçesi

Güncel

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Ameliyatsız Miyom Tedavisi