Bebeklerde Grip Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Grip Tedavisi

Bebeklerde Grip Tedavisi, Bebekler soğuk algınlığına ve gribe yakalanmaya daha yatkınlardır. Mikropla ilk kez karşılaştıklarından dolayı ateşlenme ile gribe yakalanırlar. Bebeklerin bünyeleride çok hassas ve zayıf olduğundan dolayı çok mecbur kalınmadığı sürece ilaç tedavisi tercih edilmez. Daha çok doğal yollar ile grip tedavisi uygulanmaya önem verilir. Ayrıca bir bebek için en iyi mikroptan temizlenme ve grip tedavisi anne sütüdür. Anne sütü ile bebek hem sağlıklı gelişir. Hemde mikroplara karşı daha dirençli olur.


Bebeklerde Grip Tedavisi Nasıl Uygulanır?

  • Bebekler grip olduğu zaman burundan nefes almakta zorlanır. Bu nedenle burnunun açılması ve temizlenmesi için plastik aspiratör kullanılır. Bu uygulama bebeklerin altıncı ayına kadar devam edilir. Ancak bebek büyüdükçe burnunun temizlenmesine izin vermeyeceği için bu uygulamayı yapmak çok da kolay olmayacaktır. Bu nedenle doktorun tavsiye ettiği tuzlu damlalar kullanılır. Ancak kimyasal ilaç içerikli damlalar mecbur kalınmadığı sürece tavsiye edilmez.
  • Nezle ve gribe yakalanan bebekler ilk iki gün boyunca yüksek ateş içinde olurlar. Bu nedenle bebekler ılık bir ortamda ılık bir duş aldırılmalı ve üstünü kalın giydirilmemeli ve üzerine sadece çarşaf türü ince pikeler örtülmelidir. Ayrıca yüksek ateş bebeklerin ilk ikinci aylarında büyük risk taşır. Şiddetli bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle ateş görülmeye başladığı anda mutlaka Uzman bir doktora başvurulmalıdır.
  • Bebeklerde grip enfeksiyonuna bağlı olarak burun akıntısı ve öksürük görülmeye başlandığı anda bol sıvı tüketimi ağırlık verilmelidir. Anne sütü emen bebekler bu durumda daha şanslıdır. Grip enfeksiyonunu emmeyen bebeklere göre daha kolay atlatırlar. Ayrıca bebeğe elma suyu ve doktorun tavsiye ettiği bitkisel çaylarda verilebilir.
  • Bebekler gribe yakalandıklarında nefes almakta zorlanırlar. Bu nedenle bulundukları oda da buhar makinesi çalıştırılmalı ve odaları nemli tutulmalıdır.
  • Bebeklerin burnu kolay nefes alabilmesi için başları hafifçe yukarı kaldırılmalıdır. Böylelikle burunları akıntısı var ise dışarı çıkması sağlanır.
  • Grip aşısı bekleri gribe yakalanmaktan korur. Bu nedenle her yıl bir defa olmak şartı ile grip aşısı yapılabilir. Ancak bebeklerin bağışıklık sistemine zarar vermemek için grip aşısı 6 ayından daha küçük bebeklere yapılmaz.
  • Bebeklerde grip tedavisi uygularken yapılan en büyük hatalardan biri antibiyotik tedavisi uygulanmasıdır. Oysaki virüslere karşı, vücudun direncini sağlamaya çalışılırken antibiyotikler faydalı olan bakterilerinde ölmesine neden olur. Bu da grip enfeksiyonunun daha şiddetli ve uzun geçmesine neden olur. Bu nedenle doktora başvurulmadan kesinlikle bebeklere ilaç verilmemelidir.

Bebeklerde Grip Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pankreatit Tedavisi Pankreatit Nasıl Tedavi Edilir?

Pankreatit Tedavisi Pankreatit Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeklerde Uyuz Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Köpeklerde Uyuz Tedavisi ve Tedavi Yöntemleri

Alkol Tedavisi Alkol Bırakma Seansları

Alkol Tedavisi Alkol Bırakma Seansları

Kıl Dönmesi Tedavisi Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl Dönmesi Tedavisi Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek İltihabı Tedavisi

Böbrek İltihabı Tedavisi

Güncel

Tırnak Batması Evde Tedavisi

Tırnak Batması Evde Tedavisi

Güncel

Üre Tedavisi Üre Nasıl Tedavi Edilir?

Üre Tedavisi Üre Nasıl Tedavi Edilir?