Diz Ağrısı Tedavisi Diz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diz Ağrısı Tedavisi Diz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Diz Ağrısı Tedavisi: Diz ağrısı günümüzde pek çok insanın yaşadığı bir sorundur. Diz ağrılarının nedenleri basit olanlardan çok karmaşık olanlara kadar geniş bir yelpazede bulunur. Dizin zorlaması, diz menüküs gibi birçok nedenlerin ağrıya sebep olabilir. Dizde oluşan ağrının nedenleri ne olursa olsun mutlaka bir doktora gidip görünmekte yarar vardır. Doktora gitmeden önce evde diz ağrısını hafifletecek uygulamalar yapılabilir.

Dizleri Hareket Ettirin: Diz ağrısı yaşayan kişi dizleri hareketsiz bırakmamalı, hareketsizlik dizler için en kötü şeydir. Alınan bir darbeye veya ters bir hareket sonucu oluşan diz ağrısını hafifletmek için günlük hareket yaptırılmalıdır. Dizleri dinlendirmek için hareketsiz bırakıldığında tekrardan hareket ettiğinde daha çok ağrıya maruz kalınacaktır.

Diz ağrısının nedenlerinden biri de aşırı kilodur. Vücuttaki aşırı kilo dizlerin üzerine binen ağırlık dizlerin ağrımasını artıracaktır. Kilolu hastalar ayakta iş yapmaktan ziyade oturarak veya bir kanepe üzerinde çalışmalı, çömelerek iş yapmak ağrıyı daha çoğaltacaktır. Dizlerde bulunan kasları güçlendirmek için, diz çevresinde bulunan kasların erimesini önlemek için egzersizlerden yararlanmak gerekir.

Fizik Tedavisi: Fizik tedavisi eklem Mobilitesini artıracağı gibi ağrısının hafiflemesine de yardımcı olur. Ayrıca Dizlerinde sorun yaşayan hastaya PRP ve Ozon tedavisi de yapılabilir. Bu tedavilerden sonra hastanın şikâyetleri devam ediyorsa hekimi tarafında cerrahi tedavi uygulaması yapılır.

Kortizon Enjekte Edilmesi: Kortizon iltihaplı rahatsızlıklar için oldukça etkili bir ilaçtır ve diz ağrılarının en büyük nedeni de iltihaplanmasıdır. Doktorunuza bu konuyu danışmalısınız.

Diz çevresinde oluşan sinovyal kist diz ekleminde ağrıya ve hareket kısıtlığına neden olur. Bunun için doktorunuzun önereceği ağrı kesici Romatizma ilaçları kullanılır. Diz çevresinde oluşan kist büyük ise veya ilaçlara cevap vermemişse içindeki sıvı boşaltılır Kortikosteroid veya Ozon enjekte edilir ve bandajlanır.

Buz ve Isı Uygulaması: Diz ağrısı için buz paketleri veya ısı petleri en sık kullanılan tedaviler arasındadır. Dizde zorlamaya bağlı ağrı oluşmuş ise şişmeyi önlemek için ve ağrıyı hafifletmek için buz uygulaması yapılır. Dizde kireçlenme veya iltihabi gibi bir durum varsa sıcak uygulaması yapılır.

Dizi Esnetme: Diz çevresinde bulunan kasların, Tendonları esnetmek ağrının azalmasını sağlayacaktır.

Diz Ağrısına İyi Gelecek İlaçlar: Kullanılacak ilaçların içeriğinde Steroid bulunmayan ağrı kesiciler diz ağrısını hafifletebilir ve bazı ilaçlar şişmeyi ve enfeksiyonu önleyecek bileşenler bulunmaktadır. İlaç kullanmadan önce mutlaka bir doktora gitmekte yarar vardır. Ayrıca dizlere bitkisel yağların ve bitkilerin çok faydası vardır.

Diz Ağrısına Bitkisel Kür: bu bitkisel tedaviyi haftada 2 defa uyguladığınız da kısa bir süre sonra ağrıların hafiflediğini ve zamanla geçtiğini göreceksiniz.
  • 7 adet lahana yaprağını 4 su bardağı kireçsiz suyun içine atıyoruz ve kaynatıyoruz. Kaynayan lahana yapraklarının birini alıp dizin ağrıyan yerine seriyoruz sıcaklığı azalana kadar bekleyip sonra diğer yaprağı uyguluyoruz.
  • 1 çay bardağı zeytinyağının içine 1 tatlı kaşığı ufalanmış defne yaprağını ilave ediyoruz ve bu karışımı bir gece beklettikten sonra bu yağ ile ağrıyan dize masaj yaparak uygulayın. Bu yöntem dizlerinizdeki ağrının kısa bir süre içinde geçirdiğini göreceksiniz.
  • 3 çorba kaşığı papatya çiçeğini yarım litre suyun içine ilave ediyoruz ve 20-25 dakika kadar kaynatıyoruz. Kaynayan papatya suyunu süzdükten sonra bu suyu günde 1-2 defa içmeniz dizlerdeki ağrıların hafiflemesini sağlayacaktır.

Diz Ağrısı Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dikkat Eksikliği Tedavisi

Dikkat Eksikliği Tedavisi

Ortodonti Tedavisi Ortodonti Nasıl Tedavi Edilir?

Ortodonti Tedavisi Ortodonti Nasıl Tedavi Edilir?

Anemi Tedavisi Anemi Nasıl Tedavi Edilir?

Anemi Tedavisi Anemi Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Fıtığı Tedavisi Mide Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Fıtığı Tedavisi Mide Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Prp Saç Tedavisi Prp Saç Nasıl Tedavi Edilir?

Prp Saç Tedavisi Prp Saç Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Bağırsak Kanseri Tedavisi