Bronşit Tedavisi Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bronşit Tedavisi Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?

Bronşit tedavisi: Akciğere hava taşıyan solunum borularının iç yüzeyindeki zarının iltihaplanması sonucu bronşit hastalığı oluşur. Bronşit hastalığının 2 çeşidi vardır. Kronik ve akut bronşittir. Akut bronşit kızamık, boğmaca, grip gibi hastalıklar sırasında görüldüğü için hemen tedavi edilmelidir. Bronşit sırasında oluşan öksürük sırasında gelen balgam şeffaf renktedir. Fakat balgamın rengi sarı ve yeşil arasındaysa bu bakteriyel enfeksiyondur. Akut bronşitte, kuru ve ağrılı bir öksürük, yapışkan bir balgam, ateş ve halsizlik görülür. Solunum alma borularının iltihaplanması sonucu daralma görülür. Buda hırıltılı nefes alma durumudur. Bu nedenden dolayı nefes darlığı problemi yaşanabilir. Balgamda nadir olarak kan görülebilir. Öksürük ve halsizlik göğüste ağrı yapabilir. Kronik bronşitte ise bezler büyümüş, iç yüzeydeki tüyler görevine yerine getirememesi durumunda görülür. Kişide öksürük başlamışsa ve bu 2 haftayı geçmişse, uyku sırasında uyanılması durumunda, ateş ve balgam varsa kişi doktora başvurmalıdır. Doktor ilk olarak öksürüğün, balgamın belirtilerin ne zaman başladığını sorar. Daha sonra akciğer filmi isteyebilir. Bakteri incelemesi yapılabilir. Bronşit tedavisi için kişiye öksürük şurupları verilebilir. Bronşit hastası bir insan kesinlikle sigara içmemelidir. Sigara hem sağlığa hem de akciğerle büyük oranda zarar vermekte ve nefes darlığı yaratmaktadır. Hasta sigara içiyorsa sigarayı bırakmalıdır.

Bronşit tedavisinde kullanılacak ilaçlar: Hastalığın durumuna göre antibiyotik ilaçlar kullanılabilir. Akut bronşitin de ilk olarak hastanın ağrıları belirtileri hafifletilmelidir. Akut bronşitin de antibiyotikler kullanılmaktadır. Bronşit hastalığı olan kişi doktorun verdiği ilaç dışında ilaç kullanmamalıdır. Öksürüğü hafifletmek, ağrıları dindirmek ve balgamı azaltmak için şuruplar verilebilir. Öksürükten dolayı meydana gelen kas ağrıları için ağrı kesiciler kullanılabilir. Bronşit tedavisinde hasta bol bol su tüketmelidir. Fazla su tüketimi balgamın vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Hastanın hastalığına bağlı olarak solunum yollarını açan ve iltihabı azaltan ilaçlar kullanılabilir.

Bronşit tedavisi her hasta için farklılık gösterir. Kişinin durumuna göre tedavi ve ilaçlar uygulanır. Bronşit tedavisi için evde yapılması gereken şeyler vardır. Bunlar, koku yoğunluğu olan ortamda bulunmamalı, parfüm kokusu, boya kokusu gibi. Soğuk havada ağız kapatılmalıdır. Dinlenmek çok önemlidir ve en az hasta 8 saat uyumalıdır. Alkol, kahve ve kola gibi içecekler tüketilmemelidir. Boğaz ağrısını azaltmak için sıcak bitki çayları tüketilebilir. Katı yiyecekler yerine sulu, çorba gibi yiyecekler tüketilmelidir. Bulunan ortam kuru olmamalı, nemli bir ortam oluşturulmalıdır. Günlük hayatta bronşitten korunmak için bazı önlemler alınabilir. Sigara kullanılmamalıdır, boya, vernik gibi zarar verici maddeler kullanıldığında maske kullanılmalıdır. Bu tür önlemler kişiyi bronşitten koruyabilir ya da bronşit hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Bronşit Tedavisi Yorumları

soru

Özbilen

26 Ekim 2018 Cuma

Bronşit rahatsızlığı ciddi anlamda zorluklara neden olan ve tedavi edilmemesi durumunda büyük problemler ortaya çıkıyor. Peki bronşit rahatsızlığı ne gibi tedaviler ile kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırılabillir?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi

Popüler İçerikler

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid Artrit Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel Fıtığı Ozon Tedavisi

Bel Fıtığı Ozon Tedavisi

Ağız Kanseri Tedavisi Ağız Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız Kanseri Tedavisi Ağız Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Romatizma Tedavisi Romatizma Nasıl Tedavi Edilir?

Romatizma Tedavisi Romatizma Nasıl Tedavi Edilir?

Fissür Tedavisi Fissür Nasıl Tedavi Edilir?

Fissür Tedavisi Fissür Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavi