Yanık Tedavisi Yanık Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yanık Tedavisi Yanık Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Tedavisi, yanık özellikle her yaştan herkesin sıklıkla başına gelen ve derecesine göre kişide şiddetli ağrılara sebep olabilen çok ciddi yaralanmalardan bir tanesidir. Meydana gelen küçük yanıklar yapılan küçük müdahaleler ile kolaylıkla iyileşme gösterirken, çok şiddetli olan yanık vakalarında ise hem enfeksiyon hem de skar şiddetlerinin azalması için mutlaka tıbbi müdahale yapılması gerekmektedir. Bütün yanık kazalarında uygun tedaviye karar verilmesi için öncelikle yanığın derecesine bakılmalıdır. Yanıklar üç çeşit olarak meydana gelmektedir. Birinci derece yanıklar, cildin yalnızca üst katmanının zarar görmesi şeklinde olan yanıklardır. İkinci tür tanıklar, cilt üzerinde kabarcıkların meydana gelmesi ve lekeli görüntü ile ağrının hissedilmesidir. Üçüncü derece yanıklarda ise cildin tam olarak üç tabakasının yanması sonucunda yağ dokusunun, kasların ve kemiklerin dahi yandığı durumlardır.


Yanık Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

  • Suyun Altına Tutmak, hafif dereceli olan yanık vakalarında hızlı bir şekilde hemen soğuk suyun altına yanan yer tutulmalıdır. Soğuk su cildin daha çok zarar görmesini büyük ölçüde engeller. Özellikle yanan bölge soğuk suyun altında yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar tutulmalıdır. Bu arada yanan bölge çok soğuk suya tutulmalıdır, aksi halde yanan bölgenin etrafında cilt büyük zararlar görebilir.
  • Soğuk Kompres Uygulamak, buz kesinlikle yana bölgenin üzerine direk olarak temas ettirilmemelidir. Çünkü yanık yerin daha fazla zarar görmesine neden olmaktadır. Temiz bir bezin arasına buzu koyarak yanan bölgeye soğuk kompres uygulanabilir. Soğuk kompres yanan bölgenin üzerinde en fazla 10-15 dakika tutulmalıdır. Yarım saat ara verildikten sonra yine aynı şekilde 10-15 dakika daha soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
  • Yanan Bölgenin Temizlenmesi, elinizi yıkadıktan sonra hemen su ve sabun ile mutlaka yanan bölge temizlenmelidir. Bu temizleme enfeksiyon oluşumunun engellenmesinde oldukça etkilidir. Yana bölgenin temizliği yapıldıktan sonra üzerine antibiyotik özelliği olan krem sürelim. Ayrıca aloe vera yanan yerin yatışmasında yardımcı olur. Aloe vera ve antibiyotikli kremler yanan bölge bandaj ile sarıldığında yapışmasını engeller.
  • Yanan Bölgede Oluşabilecek Enfeksiyonun Gözlenmesi, çoğunlukla yanan bölgenin üzerinde kırmızı, kahverengi ya da siyah renkli olmasına karşı kişi çok dikkat etmelidir. Hatta yanan yerin altı kısmında özellikle yağ tabakasında meydana gelebilecek olan yeşil renge karşıda çok dikkatli olunmalıdır. Yanan bölge eğer birkaç hafta içerisinde iyileşme göstermemişse, mutlaka enfeksiyon ya da başka bir komplikasyon durumu söz konusu olabilir. Bu durum gözlendiği zaman hemen doktora başvurulmalıdır.

Büyük Yanık Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

  • Ciddi Yanıklarda Acil Hizmet, büyük yanık vakalarında kişi kesinlikle evde müdahale etmeye çalışmamalıdır. Çünkü ciddi yanıklar profesyonel olan uzmanlar tarafından tıbbi tedavinin uygulanması gereken durumlardır. Bunun için ciddi dereceli yanığı olan kişilerin hiç zaman kaybetmeden hemen ambulans çağırmalıdır ya da en kısa sürede sağlık kurumuna ulaşması büyük önem taşımaktadır.
  • Ciddi Yanığın Üzerinin Örtülmesi, çok ciddi yanık durumlarında yardım gelinceye kadar yanan bölgenin üzerine nemli ve serin bir örtü ile kapatılmalıdır. Yanığın üstüne kapatacağınız havlu kesinlikle soğuk suyla ıslatılmamalı ya da arasına buz konmamalıdır. Yalnızca normal çeşme suyu ile ıslatılması yeterli olacaktır. Eğer soğuk bez yana bölge ile temas ederse, hassas olan bölge hipotermi ya da büyük hasarlara sebep olabilir.
  • Ciddi Yanıklara Hastane Tedavisi, öncelikle yanan bölgedeki kıyafetler hemen çıkarılır, çünkü kıyafetler yanık yer üzerinde şişmeler sebep olur ve bu sıkışma durumu ise yanık yerde daha tehlikeli olabilecek boyutlara yol açabilmektedir. Ciddi yanık durumunda hemen kişiye entübasyon tekniği kullanılarak nefes borusundan tüp takılarak vücuda %100 oksijen takviyesi yapılır. Kişinin hayati fonksiyonları gözaltında tutulur. Eğer yanık sebebi ile vücutta sıvı kaybı oluşmuşsa hemen sıvı takviyesi yapılmalıdır. Yanığın derecesine göre serumun içeriği ile miktarında değişimler gösterebilir. Özellikle çok ciddi dereceli yanık vakalarında hastanın ağrısının azaltılması için ağrı kesici ve aneljezik ilaçlar verilebilir. Antibiyotikler gerekli görülen durumlarda verilmektedir.

Yanık Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Seboreik Dermatit Tedavisi

Seboreik Dermatit Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Prostat Tedavisi Prostat Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat Tedavisi Prostat Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Yumurtalık Kanseri Tedavisi