Saçkıran Tedavisi Saçkıran Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Saçkıran Tedavisi Saçkıran Nasıl Tedavi Edilir?

Saçkıran tedavisi, bir bağışıklık sisteminden kaynaklanan hastalıktır. Bağışıklık sistemi hastalıklarında nedeni belli olmayan bir sebeplerden dolayı, bağışıklık sistemi kendi hücrelerini garip olarak algıladığından, kendi hücreleri ile savaşa girişmektedir. Bunun sonucunda kıl kökleri etrafındaki lenfosit adı verilen hücreler sitokin adındaki kimyasalları salgılamaktadırlar. Bu durum saçların dökülmelere neden olur. Tıpta alopesi areata olarak tabir edilen bir durumdur. Kişinin yediği besinlerle bağlı olmayan durum, genellikle stresli bir dönem sonrasında başlamaktadır. Başlangıçta belirgin bir özelliği olmamasından dolayı, çoğunlukla berbere gidişlerde fark edilebilir. Bu rahatsızlık saçın büyümesini durdurup saçın kökünden ayrılmasına sebep olur. Bu rahatsızlığın bulaşıcılık özelliği yoktur. Yemekle, içmekle, solunum yoluyla, temasla bulaşıcılığı mümkünatı yok. Bu saçlı deride sakal bölgesi kaşlar kirpikler ve vücudun diğer bölgelerinde görülebilir hastalık, sürekli tekrarlandığından hastalarının yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Çoğunlukla genç yetişkin kişileri de sıkça görülen bir hastalıktır. Hastaların çoğu 20 yaşın altında ilk atakları yaşamaktadırlar. Rahatsızlık döneminden önce saçlar ani bir şekilde dökülür ve daha sonra bölgede genişleme meydana gelmektedir. Sonra saçların döküldüğü yerde gri beyaz renkte saçlar çıkmaya başlar. Döngü bu şekilde devam etmektedir. Bir yandan dökülmeler, diğer yandan yeniden çıkan saçlar, şeklinde sürekli tekrarlanmaktadır.


Saçkıran tedavisi nasıl yapılmaktadır?


Bazı hastalar bu sorunla bir kez karşılaşmış olsalar da bazıları yıllar boyunca hastalığın etkisinden kurtulamıyorlar. Saçlar sürekli olarak dökülerek, yeniden çıkmaktadır. Hastalıkta tekrarlar, kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kişilerde saçlar yeniden çıkarken beyaz olarak çıkabilir. Daha sonradan kendi rengine döner. Hastalığın seyri herkeste farklı olabilir. Hastalığın tedavisine başlamadan önce kişide bulunan tiroit hastalığı, doğumsal anomaliler gibi etkenlerin varlığı araştırılması gerekir. Bu rahatsızlık için kullanılan ilaçlar, sadece saçların yeniden çıkmasını sağlayacağından, hastalığın tekrarını ya da tedavisine katkı sağlayamaz. Saç dökülmesinin dışında ağrı ya da başka bir belirtiye sebep olmayan bir rahatsızlıktır. Bulaşıcı tarafı yoktur. Kişilerde psikolojik bozukluklara neden olabilmektedir. Saçların dökülmesiyle beraber depresyona girmek, içe kapanmak yerine bununla mücadele etek gerekir. Görünüşümüzü şapka, peruk gibi yardımcı ürünlerle düzeltebiliriz. Bunun herkesin başına gelebilecek olan bir olay olduğunu unutmamak gerekir. Hastalığın tedavi edilmesi için, saçsız bölgelere steroid kremler uygulanmalı, tedavide steroid tablet kullanımı saçların büyümesini sağlarken, tedavi bitirildiğinde yeniden tekrarlama özelliği gösterir. Saçsız bölgelere ultraviyole ışık tedavisi uygulaması, saçların yeniden çıkmasını sağlanabilir.


Saçkıran bitkisel tedavi yolları nedir?

  • Biraz ak kızıl ağaç yaprağını blenderden geçirerek, suyunu çıkarıp, elde ettiğiniz suyu hasta olan bölgelere sürmeliyiz.
  • Bir avuç kadar kepek, altı bardak suda kaynatılır. Kaynattığınız karışımı süzdükten sonra içine bir bardak limon suyu koymalıyız. Bununla birlikte hastalıklı bölge yıkanmalıdır.
  • Mantar enfeksiyonundan kaynaklanan saçkıran için, üç tane sarımsak ve tuzu havanda döküp, içine 1 veya 2 damla alkol koyup, temiz bir bezle hasta bölgeyi kızartana kadar ovmalıyız. Bu işlemi haftada bir defa yapmalıyiz. Üç hafta içinde hastalı olan bölgede, saçlarımız yeniden çıkmaya başlayacaktır.
  • Bir çorba zeytinyağı ve bir kahve fincanı soğan suyunu karıştırmalıyız. Bu karışımı hastalıklı olan bölgelere sürmeliyiz.
  • Saçkıran tedavisi için hasta olan bölgede bulunan saçlar tıraş edilir. Bölge haftada iki defa yıkanmalıdır.

Saçkıran Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İneklerde Mastitis Tedavisi

İneklerde Mastitis Tedavisi

Haber Bülteni