Safra Kesesi Taşı Bitkisel Tedavi
12 Temmuz 2024

Safra Kesesi Taşı Bitkisel Tedavi

Safra Kesesi Taşı Bitkisel Tedavi:

Karaciğerin ürettiği safranın depolanmasını sağlayan bir organ olan safra kesesi, sindirim esnasında safra kanalına safra aktarılmasından sorumludur. Bu organda oluşan taşlar, kansızlık, karaciğer ve pankreas hastalıkları, şeker hastalığı, safra yolu enfeksiyonları ve kalıtsal kan hücreleri bozukluklarının yanı sıra aşırı şişmanlık, yetersiz beslenme ve kolesterol fazlalığından da kaynaklanabilir.

Birçok safra kesesi taşı hastada hiçbir şikayete yol açmadan kendiliğinden çözünebilir. Bazı taşlar ağrı durumu yaratır ve bazı ilaçların etkisiyle çözülür. Bazı durumlarda ise cerrahi operasyon gerekebilir. Ancak, bazı şifalı bitkiler safra kesesi taşı bitkisel tedavi ile ameliyata gerek kalmadan tedavi edebilir. Bitkisel tedavide amaç, safra kesesinde sertleşmiş olan kolesterol parçacıklarının safra kanalından atılmasını sağlamaktır.

Safra Kesesi Taşı Destekleyici Bitkisel Formüller

Karahindiba:

Bu şifalı bitki safra kesesi için oldukça büyük şifa kaynağıdır. Safra üretimini artırır ve safra kanallarının açılmasını sağlar. Papatyaya benzeyen karahindiba bitkisini dilerseniz sıvı içeceklerin içerisine ilave edip, dilerseniz de çayını yaparak üç ay boyunca sabah ve akşam olmak üzere düzenli bir şekilde tüketirseniz, safra kesesi taşlarının röntgen sonuçlarında eridiğini görebilirsiniz.

Maydanoz:

Safra kesesinde taş oluşumunu engellemek için oldukça faydalı olan maydanoz, şifalı bitkiler arasındadır. Çok etkili bir idrar söktürücüdür ve safra kesesindeki taşların bağırsaktan geçmesini ve vücuttan atılmasını sağlar. Bir çay kaşığı kurutulmuş maydanoz kökünün üzerine bir fincan kaynar su ilave edip 15 dakika kaynattıktan sonra günde bir-iki defa içilebilir.

Nane:

Safra kesesinde oluşan taşların yarattığı ağrılardan nanenin yatıştırıcı özelliği sayesinde kurtulmak mümkündür. Bu nedenle isterseniz bu bitkiyi çay olarak, isterseniz de yemeklerde baharat şeklinde tüketebilirsiniz.

Isırgan Otu:

Taş oluşmasını engelleyen şifalı bir bitki olan ısırgan otu, vücuttan taşların ufak haldeyken atılmasını kolaylaştırır.

Ayı Üzümü:

Safra taşı tedavisinde oldukça etkili olan ayı üzümü, safra kesesi taşı oluşumunu engeller ve mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Bir litre soğuk suyun içerisine dört kaşık kurutulmuş yapraklarından ilave edip dört saat boyunca beklettikten sonra günde üç bardak içtiğinizde safra kesesi taşının yaratacağı enfeksiyonu ortadan kaldırır.

Zerdeçal:

Büyük olan safra kesesi taşlarının küçülmesine yardımcı olan bu bitki, baharat olarak bazı yemeklerde kullanılabilir.

Turp:

On beş gün boyunca katı meyve sıkacağından sıkılan 100 gram turp suyunun içilmesi, safra taşı için önleyici tedavide etkili olabilir.

İğde:

Bir su bardağı suyun içerisine beş tane iğde atarak orta ateşte beş dakika kaynatıp ılıdıktan sonra sabah kahvaltı etmeden yarım saat önce içilmesi, safra kesesi taşı tedavisinde oldukça etkilidir.

Kırkkilit Bitkisi:

Kaynatılmış bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı bu şifalı bitkinin atılarak beş dakika beklettikten sonra suyunu süzerek yemeklerden yaklaşık iki saat sonra tüketilmesi, safra kesesi taşı tedavisi için oldukça yararlıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni