Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı, ağrı kesin kesilecek, diş bu uygulamaya gerekli tepkiyi verecek diye bir sonuç bulunmamaktadır. Kanal tedavisi yapılan bir dişin, özellikle ilk birkaç ay ağrı yapması normaldir. Dişte, diğer her organımız gibi bir organdır ve iyileşmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır. Örneğin; Parmağınıza bir iğne battığı zaman bile bir müddet oraya dokunmak acı verir ya da bir uzvu kesilen birisi bir süre hala eli, kolu ve bacağı yerindeymiş ve ağrıyormuş gibi hissedebilir. Bu ne kadar normal bir durumsa kanal tedavisi yapılan bir dişin ilk zamanlar ağrı yapması da o kadar normal bir durum olacaktır.


Kanal Tedavisi Sonra Ağrı Oluşmaması için


Bir ya da iki seansta uygulanan kanal tedavisinin daha kalıcı olabilmesi için, kanal tedavisi sonucu ağrıyla karşılaşılmaması için, en başta uygulanılacak dişin iltihap durumunun sıfıra indiriminin sağlanma durumu, daha sonra bu iltihapsız dişteki aşırı his durumundaki tabakanın daha sağlıklı koşullarda seanslarla küçültülüp ortadan kaldırılması, bu yok edilme işlemi sırasında geçici olan dolguların sağlamlığı ve işlemden sonra kullanılan dolgu maddesinin güvenilir olmasıdır. En son uygulanacak olan üzerinin kapatılma işlemi sağlamlığı bakımında geçici dolgular ile değil de sert kalıcı dolgu maddeleri ile sağlanması gerekmektedir. Bu işlemin sonunda dişte bulunan tabaka olmayacağı için iyice incelmiş durumda olabilir. Çünkü hasta durumda olan bu kısım dişin ısıya ve acıya en duyarlı olabilen bölgesidir. Açık olan bu bölgede bulunan en ufacık bir his, yanlış yapılan bir kaplamaya işaret olabilir ya da içerisi tamamen dolu olmadığı için, sert olan yiyecekler ile diş kırılmaları sorunları meydana gelebilir. Yemek yerken zıt tında bulunan dişlerin yaptığı baskı da bu uygulanan dişin tamamen zararınadır. Uygulama esnasında yapılacak olan bu tedavinin önemi gibi, uygulamanın bitmesinden sonra da dişinizin korumasına dikkat etmeniz çok önemlidir. Tabii ki de uygulamanın hemen akabinde 3-4 gün boyunca anestezi etkisini yitirdikten sonra kanal tedavi sonrası ağrıları oluşur. Bu hassasiyetin azaltması için ağrı kesici tedavisi uygulanması gerekebilir.


Kanal Tedavi Sonrasında Ağrının Dinmemesi Durumunda


3-4 ay sonrasında bile geçmemiş bir ağrı, gece sizi uyutmayan zonklama yapan bir ağrı, yüzde şişlik vb. Durumlar oluşursa, dişteki kanal tedavisinin yenilenmesi ilk düşünülecek seçenek olmalıdır. Tam temizlik sağlanmamış bir kanalda bakteriler olabileceği gibi, dişte ekstra sinirler veya farklı anatomik oluşumlar da olabilmektedir. Tekrarlanan kanal tedavilerine rağmen diş gene de rahatlamaz ise o zamanda tedavi seçeneği olarak 'Apikal Rezeksiyon' denilen, diş kökündeki iltihabının kemik yüzeyinden delinerek temizlenmesi işlemi olacaktır. Diş çekimi en son düşünülecek seçeneklerdendir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Güncel

Stres Kırığı Tedavisi ve Belirtileri

Stres Kırığı Tedavisi ve Belirtileri