Borderline Tedavisi Borderline Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Borderline Tedavisi Borderline Nasıl Tedavi Edilir?

Borderline Tedavisi; Borderline sinir kişilik bozukluğu demektir. Bir psikiyatri hastalığıdır. Özellikle ilişkilerde ayrılma, terk edilme veya ayrılma olasılığı ortaya çıktığında yoğun belirtiler ile kendisini gösteren bir hastalıktır. Bu dönemlerin kişilerde atlatılması durumunda ortaya çıkan şikâyetler kaybolur ve rahatsızlık iyileşmiş gibi bir hataya düşülebilir. Aslında hastalık iyileşmemiş sadece bir sonraki ayrılma dönemine kadar uykuya yatmıştır. Borderline kişilik bozukluğu veya bu hastalığa sahip olan kişiler yaşamlarının genelinde hareketli dönemlerden ziyade daha çok boşluk duygusunun eşlik ettiği sevilen kişiler ile çatışmalardan kaçındıkları aşırı uyum içerisinde olma durumu içerisinde olurlar. Bu tür Borderline hastalarında kişilerde genellikle boşluk hissiyatı dışında başka sıkıntılar gözlemlenmeyebilir. Aslında kaybedilme korkusu olan kişilere aşırı uyum göstermek yaşadıkları bu dönemde ortaya çıkacak bir kriz anında öfke nöbetleri olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Borderline Tedavisi; hastalığın tedavisi psikiyatride terapi olarak adlandırılan bir tedavi yöntemidir. Hastada uygulanacak olan bu terapinin aşamalarının belirli düzen ve aralıklarda hasta doktor ilişkisinin dengeli bir şekilde yürütülmesi ile yapılır.


Borderline tedavisinde hastaya özel tedavi yöntemlerinin aşamaları nelerdir?

  • Terk edilmiş çocuğu iyileştirmek: bu tedavi yönteminde kişinin yalnız kalmaya ve ayrılmaya olan hassasiyetinin azaltılması gerçekleştirilir. Hastada yalnızlık ve ayrılma algısının abartı derecesi yapılan tetkik ve terapi ile belirlenmektedir.
  • Kopuk korungan'ı atlatmak: hastaya içerisinde bulunduğu durumun yani genel hayatı içerisinde geçirdiği ve çevresindekiler ile gerçek bir duygusal bağlanmaya girebilmesini engelleyen bu kopuk korungan tavrın atlatılması şeklinde sağlanır.
  • Duygulanım düzenlemesi ve başa çıkma becerileri: bu tedavi yönteminde de kişi kendisinde duygularını yönetme, öfke kontrolü sağlama gibi ifade kullanımları ile kişinin kendisine bu becerilerin işlenmesi sağlanmaktadır.
  • Cezalandırıcı ebeveynle savaşmak: bu tedavide kişinin kendisine yönelik aşırı katı tutumunun kendisi tarafından tanınması ve onunla savaşabilmesi için gereken argümanları yani teknikleri öğrenmesi sağlanarak yapılmaktadır. Yani aslında kişinin kendi içerisinde duyduğu aşırı eleştirel olan sesin artık kendi sesi olmadığını anlamasını sağlamaktır. Hastada uygulanacak olan bu tedavi yöntemi ile kişinin karşı konulması gereken durumlarda ve yaralı olan yanlarının kendi kendinden korunması gerektiğinin anlaşılması şeklinde dönüştürülür. Kökeninde kişinin kendine uyguladığı cezalandırmanın aslında yanlış olduğunun idrak edilmesi sağlanır.
  • Kızgın, dürtüsel çocuğu yeniden yönlendirmek: Burada uygulanan tedavi aslında kişinin kendisi ile ilgili öfke kontrolü sağlamasını öğrenmesi ve yıpratıcı etkilerinden kurtulması teknikleri öğretilmektedir. Bu sayede kişiye kazandırılan bu kişilik özellikleri ile Borderline tedavisinin bir aşaması da yapılmış olur.
  • Sınırları belirleme tedavisi: bu tedavi yönteminde hasta kişi kendisinin ve başkalarının sınır kurallarını algılamayı öğrenmektedir.
  • Sağlıklı ilişkiler geliştirmek: Borderline olan hastalar genellikle rahatsızlıklarına hassasiyet gösteren kişiler ile olurlar. Bu duruma şema kimyası denir. Kişi yani hasta şemasını tetikleyen kişiler ile ilişki içerisine girmeye meyillenir. Yani herkese yeşil ışık yakan tutarsız ve çapkın bir dışa yönelik çekim içerisine girerler. Buda hastanın istediği veya beklediği felaketi yaşayacağı ilişkiler seçmesine neden olur. Bu aşamaya geldiğinde hasta kendini gerçekleştiren kehanetler yaratmak yerine, kişiler daha sağlıklı ilişkiler içerisine yeni bakış açıları yaratacak şekilde geliştirirler.
  • Bireyselleşme: bu tedavi yönteminde de kişinin kendi sınırlarını belirlemesi ile güçlü bir kişilik altyapısı oluşturması sağlanmaktadır. Hastanın doğal eğilimleri kişiliğinin oturtulmasında çok önemlidir.
  • Aşamalı sonlandırma: Borderline tedavisinde son aşama olan ve ayrılma ve terk edilme yalnız kalma hislerinin dengeli bir şekilde yaşanması gerektiği kişilere betimlenerek kendi sınırlarını belirleme yetisi kazandırılır. Böylelikle aşamalı olarak tedavi edilmiş olurlar.
Borderline tedavisi, her hastada belirtiğimiz gibi farklı tedavi yöntemleri içermektedir. Fakat izlenecek olan bu adımlar sayesinde kişinin bireysel sınırları duygusal yargıları geliştirilerek hastalığı durdurmanın ve tetikleyici unsurların ortadan kaldırılması işlemleri yapılır. Tamamen psikiyatrik bir hastalık olan Borderline hastalığının tedavisinin Uzman psikiyatrlar ile yapılması ve aşamaların en sağlıklı şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Sağlıkla kalın.

Borderline Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tedavisi Olmayan Hastalıklar

Tedavisi Olmayan Hastalıklar

Hamilelikte İshal Tedavisi

Hamilelikte İshal Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Ses Tellerinde Nodül Tedavisi

Ses Tellerinde Nodül Tedavisi

Güncel

Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Orta Kulak İltihabı Tedavisi